Tat Testleri

vera

Tat Testleri

En çok tercih edilen ve beğenilen ürünleri meydana getirmenin en önemli yolu ürünü hedef kitleyi temsil eden bir gruba tattırmak ve denettirmektir. Vera olarak gerçekleştirdiğimiz tat testlerinde Penalty değerleri, güven aralıkları ve istatistiksel anlamlılıklarıyla birlikte verilir. Bu sayede hangi nitelik üzerinde iyileştirme yapmanız gerektiğini şansa bırakmamış olursunuz. Ayrıca En çok beğenilen ürün beynin verdiği kognitif tepkilerle soru sormadan da belirlenir. Dolayısıyla beğeni skorlarını iki farklı yaklaşımla kontrol etmiş olursunuz ve yine işinizi şansa bırakmamış olursunuz.

Bootstrap Penalty Analizi;

Bootstrap bir örneklem yoluyla elde edilen parametre değerlerinin binlerce kez gerçekleştirilen yeniden örnekleme metodu ile standart hatasını ve güven aralıklarını bulmada kullanılır. Test grubunuzdan elde ettiğiniz verilerin farklı alt gruplar bazındaki simülasyonları elde ettiğiniz penalty değerlerinin istatistiksel anlamlılığını sınamanızı ve %95 güven aralıklarını belirlemenizi sağlar. Bu sayede bulunan penalty değerinin güvenilir ve istatistiksel olarak anlamlı bir değer mi olduğunu belirleyebilirsiniz.

Neuro Test; Olaya ilişkin potansiyel ve priming deneyi

  • Tüketicinin hangi tat içeren ürüne karşı yaklaşma/uzaklaşma fenomeni ile motive olmuş dikkat bileşenleri incelenmektedir.
  • Yaklaşma/uzaklaşma fenomeni bir ürünün tüketilmeye devam kararı ile ilgili bir fenomendir. Yüksek yaklaşma reaksiyonu yaratan tatlar, daha çok beğenilen ve tekrar tercih edilen tatlardır.
  • Motive dikkat bir obje ile bir duyum eşleştirildiğinde, duyumlar değiştiğinde beynimizin objeye karşı verdiği farklı reaksiyonların incelendiği bir bileşendir. Daha çok dikkat çeken tatlar bu anlamda daha yüksek obje ile ilgili aktivasyon göstermektedir.

Bizimle İletişime Geç